Bajkowe święta z Apart!

Jak sprawić, by te święta były magiczne?

Zapach cynamonu i mandarynek, skarpety zawieszone nad kominkiem, a przede wszystkim piękna choinka – każdy nosi w sercu wspomnienia, kiedy do późnej nocy trwały wspólne spotkania z bliskimi. Nastrój tworzyła ciepła atmosfera oraz bożonarodzeniowe dekoracje. Pragniesz na nowo poczuć tę magię? Wspólnie z Apart pomożemy ci uwolnić ducha świąt.

Gdy myślimy o Gwiazdce, wyobrażamy sobie bogato zastawiony stół i oczywiście drzewko pełne bombek i srebrzystych łańcuchów. Pod choinką moc prezentów, a my niezmiennie odliczamy minuty do otwarcia pierwszej paczki. W powietrzu unosi się aromat goździków i pomarańczy, któremu towarzyszą piernikowo-korzenne nuty zapachowe. W tle słychać rozmowy domowników, a także śmiech dzieci, które stojąc w oknie, z nadzieją wypatrują pierwszej gwiazdki.W telewizji znów puszczają "Kevina", który nigdy nie przestaje nas wzruszać, podobnie jak piosenki Mariah Carey i Georga Michaela. Brzmi wspaniale? To właśnie magia Bożego Narodzenia, na którą wszyscy czekamy. Aby było jeszcze bardziej niezwykle, warto zadbać o szczegóły tej oprawy. Podpowiadamy, jak stworzyć prawdziwie bajkową atmosferę w święta.

Zacznij od dekoracji…

Nic tak nie tworzy świątecznej atmosfery jak pięknie udekorowany dom. Zanim całkowicie pochłonie cię praca, znajdź trochę czasu, by zrobić własnoręcznie ozdoby do pokoju, a także świąteczną kartkę dla babci czy pierniczki na prezenty dla przyjaciół. Pamiętaj, że święta są czasem magicznym również dla dzieci, dlatego pozwól im uczestniczyć w przygotowaniach. Dzięki temu docenią wysiłek, jaki wkłada się w to, by święta były naprawdę wyjątkowe. Pójdźcie na spacer do parku i poszukajcie szyszek i gałązek, które potem pomalujecie na srebrno, złoto lub biało. Możecie dodatkowo ozdobić je laskami wanilii lub czerwonymi bombkami. Ważnym elementem są ozdoby na stole, które skupiają na sobie wzrok i uwagę biesiadników. Wcale nie muszą być drogie – wystarczy kilka gałęzi jodły lub świerku atrakcyjnie ułożonych wokół świecy lub misa z unoszącymi się na wodzie świeczkami.

Wyczaruj odrobinę śniegu

Chwilami trudno przypomnieć sobie, kiedy ostatni raz mieliśmy białe święta. Na szczęście wystarczy odrobina wyobraźni, by mroźny klimat rodem z Laponii ponownie do nas zawitał. Wystarczy, że sięgniesz po… sztuczny śnieg w sprayu i przyozdobisz nim okna, choinkę i niektóre ozdoby. W ten sposób twój dom nabierze zimowego charakteru. Jeśli nakrywasz stół białym obrusem i porcelanową zastawą, możesz go udekorować w tonacji srebra i mroźnego błękitu. Pośrodku ustaw maleńkie kryształowe świeczniki, a ze sztywnej wstążki zrób obrączki na serwetki i wyczaruj stroik z kryształowych paciorków. Jeżeli marzy ci się widok spadających płatków śniegu, poszukaj odpowiedniego wygaszacza ekranu w telewizji. Na wielu z nich widać przepiękne krajobrazy, np. leśną drogę lub górską chatę. Z takim widokiem w tle każda kolacja wigilijna będzie niezapomnianym przeżyciem, jak z bajki.

W Boże Narodzenie wszystkie drogi prowadzą do domu.

Marjorie Holmes

Przygotuj odświętne ubranie

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się z kilkoma kolorami, takimi jak czerwień, bordo, zieleń, biel, srebro i złoto. Nie znaczy to jednak, że w ten szczególny czas musimy rezygnować z pozostałych barw. Najważniejsze jest to, by na ten szczególny moment zamienić luźne casualowe ubrania na bardziej formalne. W dniu rodzinnej kolacji warto wybrać coś bardziej eleganckiego, np. białą bluzkę i czarne cygaretki lub czerwoną sukienkę koktajlową. W dobrym tonie będą też wszelkie pastelowe barwy, a także błyszczące i szlachetne materiały. Uzupełnieniem świątecznej stylizacji będzie oczywiście minimalistyczna biżuteria ze srebra lub złota . Najlepiej taka, która stanowi własną interpretację świąt. Marka Apart jak zwykle czuwa nad świąteczną aurą – motywy z saniami, bałwankiem, Świętym Mikołajem czy płatkami śniegu znajdziemy bowiem w niejednej kolekcji.

Włóż prezenty pod choinkę

Święta to nie tylko choinka i pięknie przystrojony dom. To przede wszystkim okazja, by wyznać bliskim, jak bardzo ich kochamy. Możemy to zrobić na wiele sposobów, jednak najlepszą rzeczą jest podarowanie drugiej osobie czegoś naprawdę wyjątkowego. Szukając upominku, warto stawiać na coś, co będzie miało wartość sentymentalną, a poprzez jakość wykonania zostanie z nami na zawsze. W tej roli świetnie sprawdza się biżuteria, zwłaszcza ta od Apart. W nowej kolekcji znajdziemy trzy świąteczne linie biżuteryjne, a wśród niej ozdoby z cyrkoniami – każda oczywiście ze świątecznym motywem . Kobiety, które kochają srebro, będą zachwycone długimi kolczykami gwiazdkami przypominającymi lodowe kryształy. Do zestawu warto dołączyć naszyjnik pięknie podkreślający dekolt, a także dwie bransoletki z gwiazdą i księżycem. Prawdziwie bajkowym akcentem jest srebrny pierścionek gwiazdy, który przypomina mroźne krajobrazy rodem z "Frozen". Możemy go połączyć z kolczykami oraz naszyjnikiem wypełnionym błękitno-różowymi cyrkoniami.

Wolimy coś ze złota? W tej sytuacji nie możemy przejść obojętnie obok dwóch pierścionków zwieńczonych kilkoma gwiazdami, wysadzanymi mnóstwem błyszczących cyrkonii. W duecie z naszyjnikiem w kształcie koła zakończonego trzema wiszącymi gwiazdkami oraz identycznie wyglądającymi kolczykami będą stanowić piękny, bożonarodzeniowy komplet. Idealny do każdej wieczorowej sukni – czarnej, czerwonej, zielonej lub złotej. To właśnie te kolory są kwintesencją świątecznego klimatu i znacząco wpływają na to, czy czuć magię w powietrzu. Wybierając biżuterię Apart dla siebie lub na podarunek pod choinkę, możemy być pewni, że świąteczny nastrój ani przez chwilę nas nie opuści. Bo przecież Boże Narodzenie to wszechobecny blask, spotkania z biesiadnikami przy rodzinnym stole, wspaniała oprawa muzyczna oraz najważniejsze – radość i uśmiech na twarzach bliskich.

Magia gwiazdkowych podarunków. Skąd wziął się zwyczaj wręczania świątecznych prezentów?

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki obsypanej prezentami. To właśnie kolorowe paczuszki pełne wspaniałych upominków sprawiają, że gwiazdkowy wieczór jest tak radosny i ekscytujący. Ten piękny zwyczaj na przestrzeni lat zmienił się nie do poznania. Przedstawiamy fascynującą historię gwiazdkowych podarunków.

Tradycja obdarowywania bliskich upominkami jest obecna w naszej kulturze od wieków, a jej początki sięgają znacznie dalej niż pamiętna noc narodzin Chrystusa. Dawniej podarunki wręczano, żeby załatwić interesy albo wymieniano dobra w ramach handlu. Dziś prezenty dajemy sobie od serca, nie oczekując nic w zamian, a ich symbolika ma podkreślić adresatom, jak bardzo są dla nas ważni. Pięknie zapakowane prezenty są ukoronowaniem wigilijnej kolacji, podczas której najważniejsza jest rodzinna atmosfera i bliskość ukochanych osób.

Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić.

Antoine de Saint-Exupéry, pisarz

Jak narodził się zwyczaj wręczania gwiazdkowych prezentów?

Z tą tradycją najczęściej łączymy historię biskupa z Miry, św. Mikołaja, jednak dzieje podarunków sięgają znacznie wcześniej. Zwyczaj dawania prezentów istniał już w czasach pradawnych, jednak wówczas podarunki miały jasno określony cel – handlowy, polityczny albo obyczajowy, jak w przypadku posagu przyszłej panny młodej, dzięki któremu kobieta stanowiła dla przyszłego męża znacznie większą wartość… Niemal od początku prezenty służyły budowaniu relacji społecznych, ale musiało minąć sporo czasu, żeby stały się podarunkami bezinteresownymi, wręczanymi ot tak, prosto z serca.

I tu właśnie pojawi się postać św. Mikołaja – duchownego z Miry, który żył na przełomie III i IV w., a na kartach historii zapisał się jako cudotwórca oraz człowiek pomagający biednym i potrzebującym. Aby upamiętnić jego szczodrość, 6 grudnia (czyli dzień narodzin biskupa) uczyniono świętem upominków. Żeby jednak ten rytuał na stałe zakorzenił się w kulturze, musiały minąć setki lat. Zwyczaj wręczania prezentów jest jedną z najmłodszych tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, a jego początek datuje się na koniec XVII w. Początkowo gwiazdkowe podarunki wręczała sobie jedynie arystokracja. Z czasem było na nie stać także zamożne rodziny mieszczańskie, ale niższe warstwy społeczne przez długi czas musiały się obyć bez jakichkolwiek upominków.

Prezentowane produkty: Zawieszka srebrna z cyrkoniami – wzór AP530-1330; pierścionek srebrny z cyrkoniami – wzór AP529-9797; kolczyki srebrne z cyrkoniami gwiazdy – wzór AP530-8258; Apart.pl

Co ciekawe, w historii świątecznych prezentów znajdziemy także typowo polski akcent. Mowa o kolędnikach, którzy począwszy od 6 grudnia aż do końca karnawału odwiedzali okoliczne gospody, śpiewając kolędy i składając ich właścicielom najlepsze życzenia. W zamian za dobre słowo należało nagrodzić wędrowców pieniędzmi lub świątecznymi przysmakami. W przeciwnym razie mieszkańcy musieli liczyć się z karą w postaci strat w gospodarstwie… Z dzisiejszej perspektywy takie praktyki przypominały haracz, jednak trzeba zaznaczyć, że zwyczaj goszczenia kolędników był bardzo lubiany i przebiegał w radosnej atmosferze.

Prezenty dawniej i dziś. Jak zmienił się charakter świątecznych upominków?

Choć gwiazdkowe prezenty od zawsze miały na celu sprawiać innym radość, ich wymiar początkowo był zupełnie inny niż współcześnie. W dawnych czasach świąteczne podarunki cechował pragmatyzm – miały być przydatne, a przede wszystkim uzupełnić braki, które doskwierały w rodzinie w ciągu ostatnich miesięcy. Nie zapominajmy, że w XVIII i XIX w. nie każdy mógł sobie pozwolić na świąteczne zakupy, dlatego też pod choinką najczęściej lądowały ręcznie wykonane przedmioty codziennego użytku, np. sprzęt kuchenny, obrusy, serwetki, pościel, bielizna, odzież czy proste zabawki.

Początkowo prezenty były bardzo skromne i często ograniczały się do słodyczy, owoców i innych wyjątkowych przysmaków. Najmłodsi pod choinką znajdowali zazwyczaj orzechy, bakalie, pierniki i marcepanowe figurki. Z czasem jednak, kiedy sytuacja ekonomiczna się znacząco poprawiła, w wielu domach upominki zaczęły być traktowane jako źródło czystej przyjemności albo kaprys, na który każdy z nas może sobie pozwolić w ten jeden dzień w roku. W pięknie zapakowanych pudełeczkach panie znajdowały jedwabne apaszki, eleganckie kapelusze i oczywiście biżuterię, a panowie – gustowne papierośnice, stylowe zegarki oraz zagraniczne cygara. To, co jeszcze do niedawna było uważane za niepotrzebny zbytek, z czasem stało się źródłem przyjemności, na którą każdy zasługiwał w ten jeden dzień w roku.

Zegarek

Zegarek to idealny pomysł na prezent dla mężczyzny – jest nie tylko elegancki i stylowy, ale także praktyczny. Prezentowany produkt: zegarek męski Aztorin – nr ref. A083.G389; Apart.pl

Spinki

Spinki do mankietów to praktyczny i ponadczasowy upominek, który ucieszy każdego gentlemana. Prezentowany produkt: spinki do mankietów Aztorin – wzór AZ524-0614

Bransoletka

Skórzane, nieco rockowe bransoletki potrafią dodać charakteru wielu męskim stylizacjom. Prezentowany produkt: Bransoletka męska Aztorin – wzór AZ525-2514

Zegarek

Zegarek to idealny pomysł na prezent dla mężczyzny – jest nie tylko elegancki i stylowy, ale także praktyczny. Prezentowany produkt: zegarek męski Aztorin – nr ref. A083.G389; Apart.pl

Gwiazdkowe podarunki w pięknym stylu

Najlepszy prezent to taki, w który wkładamy wiele uwagi, zaangażowania i ciepłych uczuć. Żeby cieszył przez długi czas, powinien podkreślać indywidualny charakter adresata. Jeżeli chcesz wywołać na twarzy ukochanej osoby szeroki uśmiech i sprawić, żeby poczuła się wyjątkowo, świetnym wyborem będzie stylowa biżuteria. W ofercie marki Apart znajdziesz prezenty dla każdego, bez względu na wiek. Ukochana z pewnością doceni niebanalne ciekawe motywy ozdób, dzięki którym stworzy wiele modnych stylizacji. Przyjaciółka zachwyci się prezentem w postaci ponadczasowej, personalizowanej biżuterii, a dla partnera i taty warto wybrać jeden z eleganckich zegarków albo spinki do mankietów. W propozycjach Apart znajdą się także biżuteryjne upominki dla najmłodszych . Naszyjnik, kolczyki lub bransoletka z ulubionymi bohaterami bajek stanie się ulubionym dodatkiem każdej małej dziewczynki.

Wybierając świąteczne podarunki, nie zapominaj, że powinny wyrażać uczucia, jakie chcesz im okazać. Ważne także, żeby odzwierciedlały ich osobowość i korespondowały ze stylem każdej z obdarowywanych osób. Biżuteria to idealny upominek, którym podziękujemy bliskim za to, że są. Nie ma chyba piękniejszego dowodu miłości niż wyjątkowa ozdoba w ten magiczny, gwiazdkowy wieczór.

Nietuzinkowe prezenty dla niej

Wręczanie prezentów czy chowanie ich pod choinką to prawdziwa przyjemność. Jednak znalezienie odpowiedniego podarunku, zwłaszcza dla kobiety, potrafi być wyzwaniem. Jak dobierać upominki, by sprawiały radość nie tylko nam, lecz także mamie, siostrze lub babci? Oto nasz poradnik.

Zbliżająca się gwiazdka to czas przygotowań, a także szukania prezentowych inspiracji. Na szczególną uwagę zasługują akcesoria i dodatki z zimowo-świątecznymi motywami. Od kapci i filiżanek z wizerunkiem świętego Mikołaja po stylowe komplety biżuterii . Ważne, żeby wiedzieć, w czym gustuje dana osoba, bo trzeba przyznać, że… często kupując prezenty komuś, w głębi serca myślimy troszkę o sobie. Jakie upominki mają szansę zrobić wrażenie na kobietach w każdym wieku?

Urodowe kalendarze adwentowe

Zamiast czekoladek… kosmetyki? Czemu nie! Takiemu kalendarzowi nie sposób się oprzeć, a kwestia bycia na diecie przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Taki prezent z pewnością zadowoli zarówno młodą dziewczynę, jak i jej mamę czy siostrę. Po pierwsze dlatego, że jest bardzo praktyczny – w końcu każda z nas nie wyobraża sobie życia bez ulubionych kosmetyków. Po drugie to okazja, by wreszcie wypróbować kilka różnych produktów marek, a nie tylko te, do których jesteśmy przyzwyczajone. Oczywiście w tym przypadku określenie "adwentowy" jest raczej umowne. Bardziej chodzi o to, że otwieranie okienek sprawia nam ogromną przyjemność. Możemy celebrować ją nie tylko w czasie świąt, ale również w dni poza kalendarzem. Dodatkowo cieszy fakt, że możemy uzupełnić półkę o produkty w wersji kompaktowej. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybierzemy się w wymarzoną podróż.

Organiczne olejki i kule musujące

Zimowe miesiące zachęcają do tego, by spędzać czas w duchu home SPA. Z tej okazji możemy podarować bliskiej osobie jeden z pachnących zestawów kosmetycznych. Mogą to być np. olejki do aromaterapii, świece zapachowe lub musujące kule, które uprzyjemniają kąpiel. Jeśli wiemy, że dana osoba potrzebuje wyciszenia, postawmy na takie nuty zapachowe jak lawenda, orientalna paczula, nerola czy ylang ylang. Szukając czegoś energetyzującego, postawmy na cytrusy oraz aromaty ze świątecznej gamy, czyli wanilia, cynamon, czekolada, żurawina lub piernik korzenny. Ciekawym upominkiem są zestawy łączone, np. aromat świec może komponować się z mydłem lub kulą kąpielową – w ten sposób ukochana osoba będzie mogła stworzyć własną urodową oazę. Dla ciała, umysłu i ducha. Koniecznie zwróćmy uwagę na skład kosmetyków – najlepiej niech będą wegańskie, organiczne lub naturalne.

Ceramiczne figurki dekoracyjne

Zbliżające się święta to czas szukania prezentowych inspiracji – oprócz głównego upominku miłym dodatkiem mogą być efektowne ozdoby, którymi można udekorować dom. Na szczególną uwagę zasługują gadżety i akcesoria z zimowymi motywami. Mogą to być ceramiczne figurki zwierząt, aniołów lub postaci z bajek. W ten sposób przypomnimy ukochanej osobie czasy dzieciństwa, a w dodatku sprawimy, że święta staną się jeszcze bardziej magiczne. Wśród dekoracji znaleźć się może dziadek do orzechów, renifer, Święty Mikołaj, kula śnieżna albo karuzela z pozytywką. Aby było stylowo, szukamy ozdób pokrytych specjalną farbą metaliczną w modnym odcieniu żółtego złota, srebra, czerni lub różowego złota. Uzupełnieniem świątecznych prezentów mogą też być praktyczne dodatki, np. kubek termiczny, porcelanowa filiżanka czy komplet sztućców. Takie rzeczy zawsze się przydają!

Psychologowie nie mają wątpliwości: uczucie szczęścia po zrobieniu czegoś dobrego dla innych jest zakorzenione w ludzkiej naturze. Zwłaszcza, jeżeli robimy to z miłością i dla ukochanych osób.

Biżuteria z motywem świątecznym

Każda kobieta bez względu na metrykę czy osobowość uwielbia dodatki. Dlatego idealnym upominkiem dla niej będzie zestaw biżuterii – takiej, którą będzie można założyć nie tylko na święta, ale i na wiele innych okazji. W kolekcjach Apart znajdziemy trzy linie inspirowane świętami – a wśród nich srebrne i złote wzory zdobione m.in. cyrkoniami oraz kolorowymi kamieniami. Wielbicielki srebra będą zachwycone długimi kolczykami z elementem przypominającym gwiezdne konstelacje. Może im towarzyszyć srebrny naszyjnik – gwiazdy oraz srebrny pierścionek z cyrkoniami, inspirowany sztuką współczesną. Fankom minimalizmu spodoba się pozłacany naszyjnik – koła, do którego warto dobrać złotą bransoletkę, kordel albo złote kolczyki – koła. Dziewczyny, którym marzy się modna biżuteria zakochają się w kolejnej propozycji Apart, czyli złotym naszyjniku gwiazdy . Mamie lub babci warto podarować coś zachwycającego – w tej roli sprawdzi się złoty pierścionek z rubinami syntetycznymi i cyrkoniami, utrzymany w klimacie retro. Nie zapominajmy, że w dwóch kolekcjach Apart – Charms i Beads Collection znajdziemy także zawieszki do bransoletki w świątecznym klimacie, np. sanie Mikołaja, zimową rękawiczkę, płatek śniegu, choinkę czy lizak. Z takimi dodatkami poczujemy prawdziwą magię świąt!

Aromatyczne kawy i herbaty

Odrobina cynamonu na warstwie pianki czy zapach pomarańczy i goździków potrafi rozbudzić wyobraźnię. W zimowe poranki nie ma nic lepszego niż filiżanka ulubionego napoju, w wersji na gorąco. Taką efektową kawę czy aromatyczną herbatę cudownie jest przygotować we własnym domu, dlatego eleganckie pudełko wypełnione ziarnami prosto z Brazylii, Etiopii czy Ugandy będzie świetnym prezentem. Podobnie jak zestaw herbat – suszonych lub w formie pączków, które po zaparzeniu rozkwitają niczym barwne kwiaty. Nadal nie wiemy, co kupić mamie, babci lub przyjaciółce? Najważniejsze jest to, by dać sobie czas. Prezenty kupowane w ostatniej chwili rzadko kiedy są trafione. Warto więc pomyśleć o tym, co lubi ukochana osoba i wręczyć jej upominek płynący z miłości. I nie sugerujmy się tym, że paczka powinna być duża. Pamiętajmy, że wcale nie liczy się rozmiar podarunku, lecz intencja, wyobraźnia oraz najwyższa jakość.

Jak najjaśniejsza z gwiazd! Jakie znaczenie skrywa biżuteria z tym niezwykłym motywem?

Świąteczna ozdoba, magiczny symbol czy może jedna z wielu tabliczek zdobiących aleję sław przy Hollywood Boulevard? Motyw gwiazdy wywołuje różne skojarzenia, a każde z nich ma swoje uzasadnienie w tradycji, mitach i nauce. Gwiazdki często pojawiają się także jako ozdoba biżuterii. Co oznacza ten kształt i dlaczego jest tak wyjątkowy?

Przywodzi na myśl świąteczny klimat, jest oznaką luksusu i prestiżu, jej mianem określamy największych artystów kina i estrady, a osoby o romantycznej duszy chętnie wypatrują jej na nocnym niebie. Gwiazda, bo o niej mowa, na przestrzeni lat zyskała wiele znaczeń. Istnieje już nie tylko w dziejach biblijnych, astronomii i wróżbiarstwie, ale także w szeroko pojętej kulturze. Motyw gwiazdy to także modny element złotej i srebrnej biżuterii. Poznaj znaczenie tego symbolu, a przekonasz się, że naszyjnik, kolczyki lub bransoletka z gwiazdką to prawdziwy talizman szczęścia i pomyślności.

Skąd pochodzi motyw gwiazdy?

Na przestrzeni wieków motyw gwiazdy wykorzystywano w różnych kulturach i wierzeniach, za każdym razem przypisując mu inne znaczenie. I choć może zabrzmi to trywialnie, w poszukiwaniu źródła tego symbolu najprościej spojrzeć w nocne niebo. Ludzie od zarania dziejów z uwagą obserwowali zjawiska astronomiczne, a w gwiazdozbiorach szukali odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Grecy nazywali gwiazdy imionami bogów i uważali za patronów i opiekunów ziemskiego świata. Po raz pierwszy symbol pięcioramiennej gwiazdy pojawił się w sumeryjskich źródłach pisanych, ok. 5 tys. lat p.n.e. Choć na przestrzeni wieków semantyka tego znaku zmieniała się w zależności od cywilizacji, w każdej kulturze łączono gwiazdę z siłą, szczęściem i mądrością. Pitagorejczycy interpretowali gwiazdę jako symbol ducha i czterech żywiołów: ziemi, ognia, powietrza oraz wody. W dziejach Europy nowożytnej motyw gwiazdy najczęściej przewijał się w źródłach biblijnych, ale można znaleźć go także w sztuce. Dobrym przykładem jest chociażby twórczość Leonarda da Vinci, który uważał gwiazdę za odzwierciedlenie absolutnej doskonałości ludzkiego ciała.

Współcześnie, myśląc o gwiazdach na niebie, również posługujemy się pięcioramiennym znakiem. Dlaczego ten kształt jest także odzwierciedleniem zjawisk kosmicznych? To z kolei kwestia optyki – ludzkie oko właśnie tak rejestruje rozświetlone obiekty, nadając im promieniste, cztero- lub pięcioramienne kształty. Co ciekawe, ta pomyłka percepcyjna nie jest jedynie błędem ludzkim. Popełnia go także technologia i profesjonalny sprzęt do obserwacji nieba, jak np. teleskop Hubble’a.

Ze swojej strony nic nie wiem z całą pewnością, ale widok gwiazd sprawia, że śnię.

Vincent van Gogh, malarz

Odwieczny symbol świąt

Trudno zaprzeczyć, że gwiazda to – obok choinki, jemioły i Świętego Mikołaja – najważniejszy symbol Bożego Narodzenia. Tradycja nakazuje, żeby pięcioramienna, błyszcząca gwiazdka zdobiła czubek świątecznego drzewka, a bombki i światełka o tym kształcie z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność, wypierając tym samym klasyczne, okrągłe ozdoby. Ale historia świątecznej gwiazdki jest znacznie starsza niż zwyczaj ubierania choinki, a jej dzieje sięgają 4 r. p.n.e. Wtedy właśnie, według historycznych i biblijnych podań, narodził się Jezus Chrystus, a słynna gwiazda betlejemska miała prowadzić trzech króli do malutkiej stajenki, by mogli powitać małego Zbawiciela. Współcześni naukowcy twierdzą, że w tę pamiętną noc na niebie miało miejsce wiele różnych zjawisk astronomicznych. Słynna gwiazda-przewodniczka opisywana na kartach Biblii mogła być efektem trzykrotnej koniunkcji Jowisza i Saturna w gwiazdozbiorze Ryb. Inną hipotezą badaczy jest wybuch supernowej, czyli wielka kosmiczna eksplozja, która powoduje powstanie jasnego obiektu widocznego na niebie. Właśnie dlatego graficzny wizerunek gwiazdy betlejemskiej przedstawia gwiazdę pięcioramienną z długim, świetlistym ogonem – trudno pomylić ten symbol z jakimkolwiek innym.

Zaszczytne miano gwiazdy betlejemskiej nosi też pewna roślina, która pojawia się w wielu domach właśnie przed świętami. Według botanicznej nomenklatury to poinsecja – piękny kwiat o dużych, czerwonych liściach o meksykańskim rodowodzie. Co ciekawe, to właśnie tam narodziła się świąteczna legenda związana z tą rośliną. Jej bohaterką jest uboga dziewczynka o imieniu Pepita. Dziecko bardzo chciało podarować prezent małemu Jezusowi, więc złożyło na ołtarzu niewielki bukiet z liści poinsecji. Podczas gdy Pepita modliła się, liście zaczęły nabierać charakterystycznego kształtu oraz intensywnej czerwonej barwy. Odtąd Meksykanie nazywają poinsecję "Flores de Noche Buena", co oznacza w dosłownym tłumaczeniu "kwiat Bożego Narodzenia".

Biżuteria dla prawdziwej gwiazdy… i nie tylko!

Symbol gwiazdy w kulturze kojarzy się przede wszystkim z Hollywood i słynną aleją gwiazd. Dawniej tym mianem określano wybitnych artystów, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój muzyki i sztuki filmowej. Tytułem supergwiazdy szczycili się tacy wielcy aktorzy, jak np. Audrey Hepburn, Vivien Leigh, Grace Kelly, Gregory Peck czy Humphrey Bogart. Gwiazdy tych artystów, a także wielu innych twórców filmowych i muzycznych można dziś oglądać przy Hollywood Boulevard. Wykute w mosiądzu tabliczki tworzą długą aleję, upamiętniającą najważniejsze postacie ze świata sceny, kina i telewizji.

Biżuteria z motywem gwiazdy bardzo często traktowana jest jako amulet, który przynosi szczęście i przyczynia się do osiągania sukcesów. To idealny prezent dla kobiet, które rozwijają swoją karierę zawodową lub z zapałem realizują swoje cele. Może być też upominkiem, poprzez który życzymy szczęścia.

Ale motyw gwiazdy nie jest zarezerwowany jedynie dla wielkich sław. Po ten piękny symbol może sięgać każda kobieta, która chce czuć się wyjątkowo. Oryginalne dodatki z gwiazdkami przykuwają wzrok i nadają szczególnego charakteru każdej stylizacji. To także świetny pomysł na świąteczny prezent dla partnerki, mamy lub przyjaciółki. Biżuterią z motywem gwiazdy podziękujemy im za czułość, bliskość i wiele niezapomnianych momentów spędzonych razem. W poszukiwaniu najpiękniejszych upominków warto zapoznać się z ofertą marki Apart. W świątecznej kolekcji znajdziemy naszyjniki, zawieszki, kolczyki i bransoletki z motywem gwiazdy, które olśniewają wspaniałym blaskiem. Warto też podarować taki prezent samej sobie, bo przecież wszystkie zasługujemy na odrobinę magii, piękna i luksusu. W biżuterii ozdobionej gwiazdkami każda z nas poczuje się jak prawdziwa gwiazda.

Uczucia zaklęte w najpiękniejszą biżuterię z kamieniami. Odkrywamy ich wyjątkową symbolikę

Kamienie to nie tylko wspaniała ozdoba wyrobów jubilerskich, ale także minerały o niezwykłej mocy. Ich znaczenie i właściwości znano już wiele wieków temu. W poniższym tekście przybliżamy symbolikę ametystu, agatu, diamentów i innych kamieni, jakie znajdziesz w biżuterii, która będzie wybornym świątecznym prezentem.

Zachwycają pięknymi kolorami, skrzą się wspaniałym blaskiem, są doskonałym uzupełnieniem każdej stylizacji. Mowa o kamieniach szlachetnych, które zdobią kolczyki, bransoletki, pierścionki i wiele biżuteryjnych dodatków. Zazwyczaj wybieramy je intuicyjnie, bo np. spodobała nam się barwa kamienia, jego kształt, szlif oraz sposób osadzenia. Nosimy je z dumą, gdyż wspaniale podkreślają nasz charakter i osobowość. Ale kamienie to nie tylko ozdobny minerał. Każda, nawet najmniejsza bryłka skrywa w sobie odwieczną symbolikę i dodatkowe właściwości. Sekretna mowa biżuterii z kamieniami może nam wiele przekazać nie tylko o nas samych, ale także o osobie, która nam ją ofiarowała. Poznaj najpiękniejsze kamienie z kolekcji marki Apart .

Diamenty. Symbol wiecznego piękna

Nie bez powodu tytuł jednego z filmów o znanym agencie 007 brzmi "Diamenty są wieczne". Ten wyjątkowy minerał faktycznie uważany jest za najtrwalszą materię występującą w przyrodzie. Ale wytrzymałość diamentów to nie wszystko. Stanowią one również synonim luksusu oraz przywiązania i gorących uczuć – pierścionki zaręczynowe z diamentem są tego prawdziwym dowodem. Symbolika diamentu także nawiązuje do jego wyjątkowej trwałości. Starożytni władcy wierzyli, że te kamienie chronią przed niebezpieczeństwem i wiodą do zwycięstwa w każdej wojnie. Co ciekawe, ten szlachetny minerał uważany jest też za symbol mądrości, czystości, wierności i pożądania. Biżuteria z diamentem to najpiękniejsze wyznanie miłosne, ukryte we wspaniałym klejnocie. Wobec takiego prezentu żadna adresatka nie pozostanie obojętna.

Duże dziewczynki potrzebują dużych diamentów

Elizabeth Taylor, aktorka

Szafir. Kamień wiecznej młodości

Szafir to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych minerałów występujących w przyrodzie. Najbardziej ceniona jest oczywiście jego niebieska odmiana, zwana też szafirem kaszmirskim. Ten wspaniały kamień zaliczany jest do grupy korundów, a pod względem twardości plasuje się na drugim miejscu – zaraz po diamencie.

W starożytności przypisywano szafirowi właściwości magiczne. Persowie wierzyli, że błękitne kamienie zapewniają nieśmiertelność i młodość. Z kolei w kulturze starożytnych Egipcjan i Rzymian były symbolem sprawiedliwości. W średniowieczu szafir był stosowany do ochrony przed złymi duchami i urokami. Oprócz magii, szafiry stosowano także w medycynie. Wierzono, że pomagają zwalczyć choroby nerek, serca i dolegliwości skórne. Moc błękitnych kamieni miała także służyć lepszej koncentracji, co chętnie wykorzystywali duchowni podczas modlitw.

Szafiry uważa się za kamienie przyjaźni oraz szczęśliwych związków małżeńskich – to właśnie dlatego często pojawiają się jako ozdoba pierścionków zaręczynowych. Upominek w postaci biżuterii z szafirem może być pięknym wyznaniem miłosnym – szczególnie, gdy znajdziemy go pod choinką.

Tanzanit jest wprawdzie najmłodszym spośród znanych znam kamieni szlachetnych (odkryty dopiero w 1967 r.), wyróżnia się jednak największą mocą energetyczną. Ponoć pomaga uwolnić się od zmartwień, przywraca dobre samopoczucie i energię do życia.
Prezentowane produkty: Kolczyki, pierścionek i naszyjnik z białego złota z brylantami i tanzanitami - wzór 220.196; Apart.pl

Tanzanit. Minerał o niezwykłej energii

Nazwa tego kamienia pochodzi od rejonu Tanzanii, w którym go odkryto. Jest niezwykle rzadki, co dodatkowo zwiększa jego wartość. Tanzanit wydobywa się u stóp góry Kilimandżaro. Co ciekawe, to najmłodszy wśród znanych nam kamieni szlachetnych. Został odkryty dopiero w 1967 r. przez Manuela d’Souzę – indyjskiego marynarza, który wyruszył do Tanzanii w poszukiwaniu szafirów. Nowe odkrycie okazało się jednak strzałem w dziesiątkę – tanzanit zrobił furorę w branży jubilerskiej i już wkrótce zaczęto wydobywać na szeroką skalę.

W związku z tym, że świt usłyszał o tanzanicie ponad pół wieku temu, próżno szukać na jego temat jakichkolwiek legend, wróżb czy przypowieści. Uważa się natomiast, że to kamień obdarzony największą mocą energetyczną. Ponoć ten niezwykły minerał pomaga uwolnić się od zmartwień, przywraca dobre samopoczucie i energię do życia. To także symbol miłości, bogactwa i mądrości. Warto także wiedzieć, że tanzanit działa na umył kojąco – jego głęboka, niebieska barwa rozładowuje napięcie, niweluje stres i pozwala się wyciszyć.

Topaz. Królewski kamień o wyjątkowej mocy

Ten wyjątkowy, jasnobłękitny minerał przez wieki uważany był za symbol władzy, pomyślności, bogactwa i chwały, dlatego też często zdobił klejnoty koronne. Jego nazwa najprawdopodobniej pochodzi od greckiej wyspy Tapasos, gdzie odkryto najstarsze okazy tego minerału. Topaz wspiera rozwój duchowy, pozytywnie wpływa na umysł, sprzyja pokonywaniu problemów. Najpopularniejsza w przemyśle jubilerskim niebieska odmiana tego minerału ma działanie uspokajające i poprawia koncentrację. Królewski rodowód topazów sprawia, że będą doskonałą propozycją dla pewnych siebie, przebojowych kobiet, które wiedzą, czego chcą i lubią otaczać się luksusowym blaskiem wyjątkowych ozdób. Świąteczna kolekcja marki Apart z topazami na pewno sprawi, że serce każdej miłośniczki pięknej biżuterii zabije mocniej.

Onyks. Kamień siły i niezależności

Onyks zaliczany jest do grupy kwarców. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i nawiązuje do twardości minerału oraz jego ostrych krawędzi. Najpopularniejsza jest jego odmiana o barwie głębokiej czerni, ale występuje także w kolorze bieli i zieleni. W dawnych czasach onyks stosowano m.in. do wyrobu pieczęci. Już w starożytności uważano go za kamień o niezwykłej mocy – miał dodawać siły, niwelować stres i przywracać wewnętrzną równowagę. Ponadto onyks chroni przed negatywną energią i złym wpływem innych osób. Współcześnie minerał symbolizuje wytrwałość, i stanowczość. To kamień dla silnych, pewnych siebie i przebojowych kobiet, które nie boją się realizować swoich marzeń. Wrażliwym i nieśmiałym osobom doda siły i odwagi.

Topaz

Topaz to symbol władzy, pomyślności, bogactwa i chwały. Prezentowany produkt: Zawieszka z żółtego złota z diamentami i topazem – wzór 214.115; Apart.pl

Agat

Dodaje siły i pewności siebie. Uznawany jest też za kamień miłości i wierności. Prezentowany produkt: Naszyjnik z żółtego złota z diamentem i agatami – wzór 208.174; Apart.pl

Ametyst

Noszenie ametystów wspomaga podobno kreatywne myślenie i rozwój duchowy. Prezentowany produkt: Pierścionek z żółtego złota z diamentami, ametystami i turmalinem – wzór 110.771; Apart.pl

Topaz

Topaz to symbol władzy, pomyślności, bogactwa i chwały. Prezentowany produkt: Zawieszka z żółtego złota z diamentami i topazem – wzór 214.115; Apart.pl

Agat. Wulkaniczny kamień o niezwykłej mocy

Czarny, czerwony, zielony, szaroniebieski – agat to kamień o wielu obliczach i tak samo różnorodne jest jego działanie. Ten przepiękny minerał z rodziny kwarców powstaje w otoczeniu skał wulkanicznych i niewykluczone, że właśnie stąd czerpie swą moc. Od wieków uważa się, że biżuteria z agatem dodaje siły i pewności siebie, przywraca równowagę emocjonalną, poprawia koncentrację i wspiera umiejętności analityczne, dzięki czemu łatwiej radzimy sobie z podejmowaniem decyzji i rozwiązywaniem problemów. Ponadto warto wiedzieć, że agat uznawany jest nerałem będzie wspaniałym prezentem dla ukochanej osoby.

Ametyst. Boski amulet szczęścia

Trudno oprzeć się naszyjnikowi czy kolczykom o wyjątkowo magnetyzującej barwie fioletu. Jeżeli twoją uwagę przykuła biżuteria ozdobiona kamieniami o takim kolorze, nie ma wątpliwości, że zwabił cię niezwykły urok ametystów. Ich moc znano już w starożytności – wówczas kamienie były traktowane jako amulet, który miał przyciągać powodzenie we wszystkich obszarach życia. Starożytni Grecy znaleźli dla ametystów jeszcze jedno ciekawe zastosowanie. W czasie Dionizji – uroczystości na cześć boga Dionizosa – ametyst traktowany był jak przepustka do świętowania. Uczestnicy, którzy mieli go przy sobie, mogli pić nektar bogów bez żadnych ograniczeń, ponieważ wierzono, że obecność kamienia chroni przed upiciem. W wielu kulturach ametyst był symbolem władzy. Dziś ten minerał zdobi m.in. papieski pierścień.

Znawcy minerałów twierdzą, że noszenie ametystów wspomaga kreatywne myślenie i wspiera rozwój duchowy. Liliowa barwa oraz niezwykła moc ametystu sprawiają, że to idealny kamień dla każdej wrażliwej romantyczki.

Gwiazdkowy prezent pełen blasku

Różnokolorowe kamienie od lat zdobią kolekcje biżuterii Apart . Wśród wielorakich linii znajdziemy ozdoby wysadzane pięknie oszlifowanymi minerałami o wielkiej mocy i niezwykłym znaczeniu. Szeroki wybór biżuterii z kamieniami daje ogromne pole do popisu w kwestii gwiazdkowych prezentów. Spośród licznych naszyjników, bransoletek, kolczyków i zawieszek bez trudu znajdziemy prezent dla każdej kobiety. Podczas zakupów pamiętajmy o sekretnej mowie kamieni. Uwzględniając ich symbolikę i właściwości, zdobędziemy pewność, że w ręce bliskiej osoby trafi idealnie dobrany podarunek.

Idealny prezent dla każdego? Biżuteria i zegarki!

Kolczyki, zegarki czy naszyjniki to wspaniały i zarazem praktyczny upominek na gwiazdkę – biżuteria Apart jest tego najlepszym dowodem. Jakiego typu błyskotki warto sprezentować zarówno dzieciom, jak i dorosłym?

Boże Narodzenie to okazja, by wyznać bliskim szczere uczucia nie tylko za pomocą słów. Możemy to zrobić na wiele sposobów, ale najlepszym wyborem będzie podarunek "od serca". Postawmy na upominki trwałe, klasyczne i piękne. Takie, które za kilka lat będą znaczyły więcej, niż nam się wydaje. Oto nasza biżuteryjna propozycja od Apart – z tych prezentów ucieszą się nie tylko stylowe mamy , ale również ich pociechy .

Dla mamy i córki – identyczne zestawy

Mama jest dla swojego dziecka prawdziwą inspiracją. To dlatego małe księżniczki tak chętnie zakładają za duże sukienki albo chodzą po domu w maminych szpilkach. Swego czasu zainspirowali się tym projektanci, i tak powstała moda na szycie ubrań identycznych dla dzieci i ich rodziców. Taki stylowy duet to świetna propozycja na rodzinne przyjęcie albo wieczerzę wigilijną. Co więcej, nie są to wyłącznie ubrania – piękne zestawy dla mam i córek znajdziemy także w biżuterii. Ponieważ takie dodatki mają ogromną wartość sentymentalną, będą również wspaniałym upominkiem pod choinkę. W kolekcji Love Love stworzonej przez Apart znajdziemy uroczy komplet srebrnych kolczyków pozłacanych w kształcie serca. Możemy też wybrać komplet kolczyków "na szczęście", czyli pozłacane, czterolistne koniczyny. Taka biżuteria to wspaniały sposób na okazanie uczuć, a przy okazji idealny prezent gwiazdkowy.

Dziecięce zegarki z bajkowymi motywami to praktyczny prezent, dzięki któremu twoja pociecha szybko opanuje sztukę odmierzania czasu.

Dla małych księżniczek – na szyję i uszy

W czasie świąt dzieci z utęsknieniem czekają na śnieg i wypatrują pierwszej gwiazdki, ale najprzyjemniejszym momentem jest otwieranie prezentów. Sprawmy więc, aby były jak najbardziej magiczne i bajkowe. Taka jest właśnie biżuteria dla dziewczynek z kolekcji Disney by Apart , a w niej kolczyki i naszyjniki z motywem Myszki Minnie, np. srebrny naszyjnik z cyrkoniami, srebrna zawieszka z czerwoną kokardą i pasujące do niej srebrne kolczyki z cyrkoniami i emalią w czerwieni. Można powiedzieć, że jest to Walt Disney w prawdziwie świątecznym wydaniu. Ciekawym uzupełnieniem świątecznego zestawu będą srebrne kolczyki – renifery. A jeśli nasza księżniczka marzy o bajkowej biżuterii, wybierzmy dla niej kolczyki z myszką Minnie otoczone cyrkoniami w różnych kolorach – zielonym, różowym, czerwonym i niebieskim.

Srebro i cyrkonie to duet, który zawsze idzie ze sobą w parze. W sezonie świątecznym królują połyskujące kamieniami dodatki, np. zawieszka srebrna z cyrkoniami – kwiat. Nie brak także motywów zwierzęcych oraz inicjałów . W kolekcji Apart Kids Collection znajdziemy wiele propozycji ze złota, takich jak zawieszka z literą A – biedronka, zawieszka w kształcie koniczyny z dodatkowym akcentem w postaci biedronki czy zawieszka z żółtego złota z diamentem – serca, koniczyna, aniołek. Każda z nich będzie spełnieniem marzeń i zarazem pięknym upominkiem na wiele lat. Możemy dobrać do tego kolczyki z żółtego złota z diamentami – serca lub bransoletkę na różowym sznurku z pozłacaną zawieszką w kształcie korony.

Dla chłopców i dziewczynek – zegarki

Wybierając prezent pod choinkę dla dziecka , często w pierwszej kolejności myślimy o zabawkach. Warto jednak to przemyśleć z kilku powodów. Po pierwsze, dzieci często zmieniają upodobania, a rzeczy, którymi bawiły się jeszcze wczoraj, nie zawsze sprawdzają się w dłuższej perspektywie. Warto więc zdecydować się na bardziej praktyczny prezent, który będzie służył przez lata, np. zegarek. Nie musi to być jednak klasyczny model. W kolekcji AM:PM KIDS znajdziemy wiele kultowych modeli inspirowanych tym, czym pasjonują się najmłodsi. Świetnym wyborem na prezent będzie zegarek na silikonowym pasku, którego deseń nawiązuje do uwielbianego przez dzieci Minecrafta. Uroku dodaje zielona koperta, dlatego ten gadżet będzie pasował nie tylko młodym fanom, ale i fankom popularnej gry.

Jeśli posłuchamy głosu dziecka, które w nas mieszka, nasze oczy nabiorą blasku.

Paulo Coelho

Każdy zegarek AM:PM to atrybut, który podkreśla pewność siebie niezależnie od sytuacji, jest to również wyróżnik własnego stylu. Wśród dostępnych modeli dla dzieci znajdują się m.in. licencjonowane zegarki Disney , Star Wars , Marvel . A może szukamy czegoś o tematyce urodowej? W kolekcji znajdziemy stylowe zegarki z printem kokardy , szminki oraz szczotki do włosów – całość utrzymana w tonacji błękitu, bieli i różu. To idealny wybór dla dziewczynek, które uwielbiają się stroić. Z kolei chłopcom, którzy marzą o tym, by w przyszłości zostać policjantem, strażakiem czy ratownikiem, z pewnością przypadnie do gustu zegarek z motywem radiowozu policyjnego – tak jak pozostałe modele, ma on mechanizm kwarcowy, a także silikonowy pasek zapewniający wygodę noszenia. Istnieje też możliwość wykonania grawerunku – taka personalizacja to dowód na to, że prezenty gwiazdkowe naprawdę pochodzą od serca.

Świąteczne amulety na szczęście

Gwiazdka, aniołek i sanie Świętego Mikołaja – symboli związanych z Bożym Narodzeniem jest wiele. Mało kto jednak wie, że popularne dziś charmsy wywodzą się z najdawniejszych czasów. Poznaj ich magiczną historię – od talizmanów z przesłaniem po eleganckie zawieszki na bransoletce.

Nosiła je królowa Wiktoria i Elizabeth Taylor, a amerykańscy żołnierze kupowali w prezencie dla żon. Choć charmsy zostały spopularyzowane dopiero w XIX w., w rzeczywistości znane były od zarania dziejów. Ludzie tworzyli amulety i talizmany po to, by przywołać szczęście, dostatek i uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Wiara w niezwykłą moc tych przedmiotów jest popularna do dziś. Słowo charms wywodzi się z języka angielskiego i oznacza "urok", "zaklęcie", "czar". To starodawny archetyp kojarzony z mistycyzmem, który według wierzeń stanowi nieodłączną część naszego życia.

Charmsy – historia i znaczenie

Archeolodzy potwierdzają, że już w epoce brązu powstawały proste amulety. Wykonywano je m.in. z lapis lazuli, kryształu górskiego i innych kamieni ozdobnych. Wyryte w nich motywy często przedstawiały wizerunki ze świata przyrody, którym przypisywano specjalną moc. W starożytnym Egipcie noszono charmsy w formie wisiorów będących symbolem pomyślności. Z kolei w Babilonii rozwinęła się tradycja noszenia kilku zawieszek na jednej bransoletce, a każda z nich miała chronić przed czymś innym. Niektóre talizmany nosiły inskrypcje greckie, łacińskie lub hebrajskie. Charakteru i znaczenia nadawały im też różne symbole – najczęściej planetarne i astrologiczne. W dawnych czasach tworzono talizmany z dwunastu znaków zodiaku i siedmiu planet. Przykładowo, Jowisz był symbolem zdobywania bogactw, nawiązywania przyjaźni i osiągania wszystkiego, czego się pragnie.

W epoce średniowiecza pierwowzór charmsów nosili rycerze. Zawieszone na szyi lub trzymane pod zbroją amulety miały chronić ich podczas bitwy. Wówczas dominowały motywy heraldyczne, czyli związane z herbami i pochodzeniem, a zawieszki informowały o przynależności do danej grupy społecznej lub politycznej. W połowie XIX w. królowa Wiktoria rozpowszechniła bransoletki z prototypami charmsów. Początkowo miały one formę miniaturowych portretów członków rodziny królewskiej. Często też umieszczano w nich pamiątki lub rzeczy osobiste należące do ukochanych osób, np. kosmyki włosów. Na początku XX w. zawieszki stały się popularne w Rosji – bogato zdobione jajka Fabergé doczepiano do bransoletek i naszyjników. Wreszcie, charmsy osiągnęły szczyt sławy po II wojnie światowej, kiedy to żołnierze amerykańscy przywozili ukochanym żonom pamiątki z wyzwolonej Europy.

Urok współczesnych zawieszek

W latach 50. i 60. bransoletki z symbolami zyskały popularność w całej Ameryce. Ogromną ich fanką była Elizabeth Taylor, dla której charmsy wiązały się ze szczególnymi wydarzeniami. Aktorka pojawiła się nawet we własnej bransoletce na planie filmu "Olbrzym", który został nakręcony w 1956 r. Komercyjny charakter zawieszek stał się na tyle wyrazisty, że znane firmy jubilerskie zaczęły produkować biżuterię dostosowaną tematycznie do różnych okoliczności, np. ślubu, walentynek, urodzin czy świąt. To właśnie wtedy zauważono, że charmsy mają wielką moc – lecz nie taką, jaką miały magiczne symbole w starożytności. Zawieszki stały się przede wszystkim nośnikiem emocji, a dzięki ogromnym możliwościom twórczym powstawały wciąż nowe wzory. Współczesne charmsy to oczywiście dekoracyjne zawieszki, będące zwieńczeniem łańcuszka lub bransoletki. Mamy jednak tak duży wybór symboli, że aż trudno to sobie wyobrazić.

Piernikowy ludzik

tym razem debiutuje w wersji pozłacanej.

Zielona choinka

zgodnie ze świąteczną tradycją zawsze jest pełna blasku i ozdób.

Pozłacana zawieszka

w kształcie rękawiczki to oryginalny motyw zimowy.

Gwiazda

symbolizuje dobrą nowinę, boską moc i nieśmiertelność.

Piernikowy ludzik

tym razem debiutuje w wersji pozłacanej.

Charmsy ze świątecznym motywem

Znaki zodiaku, koniczyny, serca, gwiazdy, łapacze snów – zestaw biżuterii nie musi składać się z identycznych elementów, żeby wyglądał spójnie. Dowodem na to są zawieszki z kolekcji Charms od Apart, które możemy dowolnie łączyć i rozbudowywać według uznania. Ich główną zaletą jest personalizacja, a każdy symbol ma własne znaczenie. Znajdziemy tu motywy na dowolną okazję, a dokupując kolejne zawieszki, będziemy kojarzyć je z wyjątkowymi momentami. Choćby ze świętami Bożego Narodzenia, które są chyba najbardziej magicznym czasem w roku. Z tej okazji Apart przygotował wiele atrakcyjnych propozycji , takich jak zawieszka w kształcie choinki – zielony kolor drzewna symbolizuje nadzieję i wieczne życie. Jest też cukrowa laska oraz wypełnione prezentami sanie Świętego Mikołaja, które w magiczny sposób mają zdolność latania po świecie – te dwa pozłacane charmsy zostały dodatkowo udekorowane czerwoną emalią.

Wśród świątecznych zawieszek Apart znajdziemy m.in. ozdobioną cyrkoniami gwiazdę, za którą podążali Trzej Królowie – to nie tylko obiekt astronomiczny, ale także meksykańska roślina, która ze względu na kształt przypominający gwiazdę stała się symbolem świąt Bożego Narodzenia. Pozłacana srebrna zawieszka charms – Anioł symbolizuje oczywiście opiekę nad domem, a zimowa rękawiczka i płatek śniegu roztaczają grudniową aurę. Jeśli wolimy coś bardziej klasycznego i zarazem nastrojowego, wybierzmy pozłacaną zawieszkę z napisem Merry Christimas, zawieszkę z żółtego złota z diamentem – róża albo charms z żółtego złota z diamentem , peridotami i topazami – drzewko. Każdy z nich będzie pięknie prezentował się na złotej bransoletce , zwłaszcza w tak szczególnym dniu, jak Wigilia. Warto wtedy zadbać nie tylko o dekoracje, odpowiednią oprawę muzyczną czy smakowicie wyglądające potrawy, ale także o elegancki strój, który podniesie rangę uroczystości. Świąteczna biżuteria Apart będzie wspaniałym dodatkiem do wieczornej stylizacji, ale nie tylko. Sprawdzi się też jako prezent gwiazdkowy – idealny dla każdego, kto marzy o bajkowych świętach.

Baśń zapisana w kruszcu. Odkrywamy symbolikę i znaczenie metali szlachetnych

Biżuteria to najpiękniejszy prezent gwiazdkowy. Zarówno złote, jak i srebrne dodatki skrywają różne symbole, które mogą posłużyć jako wyznanie uczuć. Poznaj ich znaczenie i wybierz idealny upominek dla ukochanej osoby.

O tym, że z biżuterią związane są różne legendy, wierzenia i symbole, wiadomo nie od dziś. Jednak warto pamiętać, że piękne historie, czułe wyznania oraz pozytywne emocje możemy przekazywać bliskim nie tylko za pośrednictwem kamieni osadzonych w luksusowych dodatkach. Także metale szlachetne mają niezwykłą moc, a ich znaczenie związane jest z różnymi wierzeniami. Poznaj magię najpiękniejszych kruszców, które wyrażają więcej niż słowa.

Złoto znaczy więcej niż dwudziestu mówców.

William Shakespeare, Dramaturg

Złoto. Odwieczny symbol luksusu i trwałości uczuć

Złoto to bez wątpienia najszlachetniejszy z metali. Nic dziwnego zatem, że szukając prezentu dla ukochanej osoby, najczęściej sięgamy po biżuterię wykonaną właśnie z tego kruszcu. Dzieje złota sięgają czasów pradawnych, a ich fascynująca historia to gotowy materiał na obszerną książkę. Złoto od zawsze łączyło się z boskością i władzą. Nie bez przyczyny dachy świątyń były pozłacane, a święte obrazy malowano na złotym podłożu. O potędze złota decydowała nie tylko jego wartość, ale także niezwykła trwałość, a jego kolor kojarzył się ze światłem i majestatem. W źródłach historycznych znajdziemy wiele wzmianek o magicznym działaniu tego metalu. Kapłani często wykorzystywali złoto w rytuałach i zaklęciach mających przywołać odwagę, potęgę i bogactwo.

Do dziś złoto uważane jest za wyjątkowy kruszec, a ozdoby i inne przedmioty wykonane z tego metalu symbolizują luksus, elegancję oraz wieczną miłość. Złota biżuteria to doskonały prezent dla osoby, której chcemy pokazać, że jest dla nas ważna i wyjątkowa. To propozycja dla osób pewnych siebie, przebojowych i odważnych. Złota biżuteria pięknie podkreśla ciepły typ urody, ale równie pięknie prezentuje się u kobiet o porcelanowej cerze – ożywia karnację i dodaje skórze blasku. Pierścionek, naszyjnik czy eleganckie kolczyki mogą być czułym wyznaniem miłości lub podziękowaniem za bliskość i wiele wspaniałych chwil spędzonych razem.

Srebro. Dowód mądrości, wierności i przywiązania

Ten niezwykły metal o chłodnej barwie symbolizuje spokój, czystość, niewinność, równowagę duchową i głębokie uczucia. W kulturze starożytnych Greków i Rzymian ten kruszec kojarzono także z mądrością, o czym świadczy chociażby pojęcie "srebrnego wieku", czyli okres, kiedy ludzie nauczyli się budować szałasy, wytwarzać proste przyrządy codziennego użytku, a przede wszystkim odróżniać dobro od zła. Ten termin oznacza także moment, kiedy człowiek przestał zwracać się ku bogom i mocom nadprzyrodzonym, a zaczął polegać na sobie i swoich umiejętnościach. W wielu kulturach ten metal stosowany był do magicznych obrzędów. Za pomocą srebra wróżono, interpretowano sny i uzdrawiano. Wierzono też, że srebro chroni człowieka przed negatywną energią. Srebrny kruszec ma także swoje miejsce w świecie miłości i uczuć – symbolizuje stałość, przywiązanie i wierność. Upominek w postaci srebrnej biżuterii ucieszy delikatne, wrażliwe kobiety o romantycznej duszy. To także świetna propozycja dla miłośniczek prostoty, minimalizmu i ponadczasowej klasyki.

Pozłacane srebro. Klasyka z odrobiną luksusu

Biżuteria z pozłacanego srebra , to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych, srebrnych wyrobów jubilerskich. Złoty kolor bez wątpienia dodaje im luksusu i atrakcyjności. To dokonały , która ceni piękne, wyraziste przedmioty i lubi się wyróżniać. Naszyjniki, bransoletki czy pierścionki wykonane z pozłacanego srebra są nieco bardziej stonowane niż czyste złoto, ale za to znacznie bardziej wyraziste niż chłodne, zachowawcze srebro. Co więcej, srebrne dodatki w złotym kolorze są teraz bardzo modne – z pewnością doceni je każda trendsetterka. To świetna propozycja na prezent dla przyjaciółki . Wybierając biżuterię z pozłacanego srebra z ciekawym, ważnym dla niej motywem, pokażesz jej, jak dobrze ją znasz.

Biżuteria ze srebra to idealny prezent dla miłośniczki stonowanej elegancji i ponadczasowego stylu.

Biżuteria od serca. Personalizowane prezenty z grawerunkiem

Jak uczynić biżuteryjny prezent jeszcze bardziej wyjątkowym? Dobrym pomysłem jest dedykacja lub personalizowany symbol lub napis, który kojarzy się z obdarowywaną osobą. Biżuteria z możliwością grawerownia to upominek o niezwykłej wartości – w ten sposób pokazujemy adresatowi, że jest dla nas kimś wyjątkowym oraz że dobrze go znamy. Na bransoletce, zawieszce lub pierścionku możemy wygrawerować wiele znaków i motywów – imię, wyznanie miłosne lub symbol, który kojarzy się z konkretnym, ważnym wydarzeniem (czapka studencka może oznaczać otrzymanie dyplomu, wózek – narodziny dziecka, a serduszko – zaręczyny). Jedynym ograniczeniem w tej kwestii jest miejsce na biżuterii, dlatego warto wcześniej wybrać tę o odpowiednio dużej przestrzeni do zapisania. Upominek z personalizowanym grawerunkiem ma także wartość sentymentalną, dlatego jest tak cenny, niepowtarzalny i wyjątkowy.

W poszukiwaniu gwiazdkowych prezentów warto udać się do salonów marki Apart lub zrobić zakupy online na stronie Apart.pl . W każdej z licznych kolekcji biżuterii znajdziesz także modele, na których można umieścić unikalny napis. Pamiętaj jednak, że usługa grawerunku wiąże się z dodatkowym czasem oczekiwania – jeżeli myślisz o takim spersonalizowanym upominku dla ukochanej osoby, warto zamówić go już teraz, żeby znalazł się pod choinką na czas.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.